poniedziałek, 12 marca 2018

Zadanie na chwilową przerwę

Asiu, już niedługo podsumujemy średniowiecze. Wiem, że bardziej interesuje Cię wiek XX, ale myślę, że mogłabyś się w tym momencie zająć pozycją kobiety w tej epoce. Mam więc prośbę o to, byś przeczytała i przygotowała na ten temat bardzo krótką wypowiedź (ok. 10 min.) Polecam artykuł - wywiad z prof. Marią Koczerską w Newsweeku: http://www.newsweek.pl/wiedza/historia/kobiety-w-sredniowieczu-jaki-byl-ich-status-w-domu-na-newsweek-pl,artykuly,286063,1.html oraz http://www.konflikty.pl/historia/sredniowiecze/rola-kobiety-w-spoleczenstwie-europy-sredniowiecznej/

niedziela, 4 marca 2018

Krzyżacy część pierwsza

Za rządów Konrada I Mazowieckiego, to znaczy na początku XIII wieku, sytuacja na Mazowszu nie przedstawiała się dobrze. O ile w czasie panowania rządów jego poprzedników było w porządku, o tyle po najazdach Prusów, Jaćwingów i Litwinów było ono spustoszone. Ani nowe fortyfikacje, ani Zakon Braci Dobrzyńskich nie wystarczyły, by dać dzielnicy wystarczającą ochronę. W 1226 książę zwrócił się więc do wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Hermanna von Salzy z prośbą o pomoc w walce z Prusami przy jednoczesnym osadzeniu na ziemi chełmińskiej.
Zakon rok wcześniej został wypędzony z (za)Siedmiog(óro)rodu przez króla węgierskiego, który dał im go w 1211. Już tam widać było ambicje von Salzy, by stworzyć potęgę przyszłego państwa.
Krzyżacy nie przystąpili do misji w Prusach od razu. W 1228 otrzymali ziemię chełmińską w dzierżawę, przy zachowaniu prerogatyw książęcych. W 1230 pojawił się tam mały oddział krzyżaków.  Najpierw zbierali jak najpełniejsze prawa do nadanej ziemi, a także wszelkich obszarów zdobytych w pogańskim kraju. W 1234 po raz pierwszy wystąpili przeciw Konradowi - zaproszony przez nich margrabia Miśni, Henryk, napadł na Płock i spalił tamtejszą katedrę. Miasto było wówczas stolicą księstwa mazowieckiego.
3 sierpnia 1234 Krzyżacy uzyskali bullę papieża Grzegorza IX "Pietati Proximum", która uznawała pełną władzę Krzyżaków na ziemi chełmińskiej i zdobytych terenach pruskich. Co ciekawe, bulla ta została wydana na podstawie dokumentu Konrada Mazowieckiego, wydanego w 1230, nadającego Krzyżakom władzę wieczystą. Jednakże książę nie był twórcą dokumentu - mówimy o Falsyfikacie Kruszwickim; był on sfałszowany przez Zakon.
Około 1235 większość Braci Dobrzyńskich (członków zakonu powołanego przed 1226) dołączyło się do krzyżaków. Sprawiło to, że mieli teraz oni praktyczny monopol na walkę z niewiernymi - nikt w kraju nie prowadził działalności na tak szeroką skalę. Kolejnym skutkiem było objęcie przez Zakon ziemi dobrzyńskiej, a w konsekwencji - kolejny konflikt z Konradem.
Przez kolejne lata podbijali Prusy. Rejzy, czyli wyprawy przeciw niewiernym, oprócz nowych terenów dla krzyżaków, przyniosły niemal całkowitą zagładę pogańskich plemion Prusów i Jaćwingów. W latach 40., jak i w 1260, miały co prawda miejsce bunty mieszkańców podbitych terenów, jednak zakończyły się w 1274 i krzyżacy wymordowali większość tamtejszej ludności.


Kobieta w średniowieczu

Rodzina i praca Rodzina w średniowieczu miała oczywiście charakter patriarchalny. Była również silnie zhierarchizowana. Kobieta najpierw b...